Едно от първите неща, на които трябва да научите четириногият ви другар, е да ходи на повод. Дресирането му трябва да започне от първите му дни на излизане, но е хубаво дори още преди да сте започнали да го изкарвате, да правите това упражнение у дома, за да не предизвикате шок от всички новости за него, които му се случват.
Обучението да ходи на каишка създава много важна връзка между вас и вашия любимец, но ви дава и възможност да контролирате поведението му във външна среда, за да може разходките бързо да станат леки и приятни както за него, така и за вас.
Какво трябва да направите, за да е успешно това начинание?
Как да помогнем на кучето си да се научи да върви на повод?
Има няколко основни стъпки, чрез които лесно и бързо ще дресирате новия член на семейството си да върви на повод. Ето най-важните сред тях:
- Изберете подходящ повод
Добре е да започнете разходките с повод, с къса дължина. Важна част от дресирането е животното да се научи, че е важно ходенето му да е близо до вас. Освен това, чрез скъсената дистанция, ще ви е много по-лесно да го контролирате и да коригирате навреме нежелани привички.
- Започнете с кратки разходки до близки дестинации
Най-добре е в началото да излизате на къси разстояния, по възможност в район, където липсват странични фактори, които биха повлияли на поведението на кучето по време на дресиране. Изборът на такава територия ще му позволи да свикне по-лесно с това, което искате от него, тъй като няма да се разсейва от нови миризми и шумове, които винаги будят любопитство в палетата.
- Награждавайте положителното поведение
Винаги, когато излизате на разходка, чиято основна цел е дресиране на кучето, носете със себе си подходящи награди. Препоръчително е те да са меки и лесни са сдъвкване, за да не разсейват животното от тренировката. Давайте лакомство при всеки напредък, дори и при най-малкия, тъй като това ще стимулира домашния ви любимец да изпълнява командите ви. Най-добре е да правите това с положителен тон и повишено настроение.
- Използвайте основни команди
Използвайте лесни и кратки команди, като “в крак”, “на място” и “хайде”, но подберете такива, които не използвате често в ежедневието, за да не го обърквате кога се отнася до него и кога не. Важно е те да бъдат звучни, за да може кучето лесно да ги различава. Това ще помогне да създадете връзка с домашния си любимец по време на дресиране.
- Бъдете търпеливи
Дресирането на кучето не е работа, която може да се свърши за ден. Нужно е постоянство и много търпение, за да се затвърдят знанията в съзнанието му.
При големите породи е добре още от първите дни на дресиране навън да носите и намордник, с цел да може да свикне с него. Така в напреднала възраст, ако ви се наложи да го използвате, няма да предизвикате излишен стрес върху него.
Нашийник или нагръдник?
В началото малките кученца все още се дърпат настоятелно, а изборът на каишка може да доведе до наранявания по врата. По време на дресирането на кучето е по-подходящо да изберете нагръдник, тъй като разпределя натиска върху по-голяма част от тялото.
След успешното обучение – съобразете вида на каишка с породата и размера на домашния любимец. За по-малките е добре да заложите на нагръдник, тъй като той би бил по-удобният вариант при тях. В повечето случаи големите опашатковци имат нужда от повече контрол, което се постига по-лесно чрез нашийник. Все пак всяко куче е различно, така че съобразете този избор както с вашето, така и с неговото удобство.
Полагайки тези грижи вие ще имате един щастлив домашен любимец, готов да бъде вашият най-верен приятел във всяка ситуация.